Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
50 postów 12 komentarzy

województwo podkarpackie

podkarpackie - Blog informacyjny na którym znajdziecie Państwo najważniejsze informacje z woj. podkarpackiego oraz opinie ciekawych ludzi. Wszystkich chętnych do współpracy proszę o kontakt mailowy: podkarpackie@nowyekran.

Prof. Jadwiga Staniszkis o stanie wojennym

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prof. Jadwiga Staniszkis w piątek 14 grudnia b.r. gościła na Uniwersytecie Rzeszowskim z wykładem „Stan wojenny w kontekście geopolitycznym”.

 

 
Fot. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko, wita Prof. Jadwigę Staniszkis na Auli Uniwersytetu.

 

                Jadwiga Staniszkis mówiła o totalitaryzmie,  niszczącym w ludziach podmiotowość  moralną oraz indywidualność, który również sprawia, że nie ma się zdolności, ani potrzeby powiedzenia „nie”. „Jednym z głównych elementów  stanu wojennego było wyniszczanie w ludziach (przede wszystkim w środowiskach robotniczych) podmiotowości moralnej i  wyduszanie poczucia wewnętrznej racji. To było traktowane, jako najlepszy sposób demobilizacji”.  Prof. Staniszkis podkreślała również, że stan wojenny zniszczył niesamowity potencjał kulturowy Polski.  "Stan wojenny był  taką soczewką, w której można było dostrzec kumulację kluczowych mechanizmów, tego co zostało zniszczone w stanie wojennym (poczucie racji moralnej - źródło wewnętrznej energii.) Z drugiej strony stan wojenny to również bardzo interesujący proces przygotowywania końca komunizmu".
Fot. Po spotkaniu pani Profesor podpisywała książki.
 
Fot. i opis Dominika Sibiga

KOMENTARZE

 • "Pieprzenie kotka przy PO-mocy młotka"!!
  Problem w tym, skąd na Strajku pojawiły się takie osoby jak Geremek, Mazowiecki, Staniszkis itd. Otóż okazuje się że były wysłannikami komuny aby doradzać strajkującym!! A sam Stan wojenny był naturalną konsekwencją podpisania tzw. "Porozumienia Sierpniowego" i kierunku w jakim poszła Solidarność.
 • Niech teraz pokaże okienko na „nie” w wyborach powszechnych.
  Jadwiga Staniszkis mówiła o totalitaryzmie, niszczącym w ludziach podmiotowość moralną oraz indywidualność, który również sprawia, że nie ma się zdolności, ani potrzeby powiedzenia „nie”.
 • demokracja bezposrednia a stan wojenny
  Z dziejów rzekomej opozycji:

  http://klubkip.nowyekran.pl/post/82954,demokracja-bezposrednia-a-stan-wojenny

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY